Halina Šimková

Milovnice příběhů, sběratelka životních kuriozit a mistryně světa v plavbě chaosem. Také forenzní genetička.

Vystudovala antropologii a genetiku člověka na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy (ještě předtím ovšem stihla studovat farmacii na UK a animaci na FAMU, hrát divadlo a absolvovat scénografický obor "hračka, maska, loutka"). Už během studií PřF UK byla dva roky civilní stážistkou Kriminalistického ústavu Praha, po promoci v roce 2002 zde začala pracovat jako expertka v oboru analýzy DNA. V roce 2005 působila v Thajsku v jednotkách Interpolu při identifikacích obětí tsunami. Spoluzaložila Československou společnost pro forenzní genetiku, jíž je od roku 2008 místopředsedkyní. Aby svou všeobecně deklarovanou lásku k nejistotě prokázala činy, odešla v roce 2016 na volnou nohu. 

Velmi ji baví výuka a popularizace. Je autorkou populárně naučné publikace Breviář forenzní genetiky, v roce 2016 získala cenu Neuron Prima ZOOM za nejlepší populárně vědecké video. Přednáší forenzní genetiku na PřF UK, VŠCHT Praha a Univerzitě Pardubice, ještě raději ale seznamuje se svým oborem úplné laiky. Od roku 2018 má vlastní pořad Expertíza na Stream.cz. Odjakživa má tendenci spojovat nespojitelné a ve volných chvílích se ráda zaobírá bizarními úvahami a obskurními myšlenkami, které občas prezentuje i veřejně (zatím kvůli tomu nebyla ani trestně stíhána, ani hospitalizována). 

Bayesovskou inferenci považuje od momentu prvního setkání za krásnou, geniální a logickou. Trápí ji, že valná většina ostatních lidí BIN vůbec nezná - dokonce ani těch, jejichž rozhodování se bez BIN neobejde. Chce to změnit.